ładowanie
.

"W poszukiwaniu ekologicznej równowagi" - zakończenie projektu

W okresie lipiec 2023 r. –wrzesień 2024 r. Stowarzyszenie „Na równi” realizowało zadanie pn. „W poszukiwaniu ekologicznej równowagi”. Partnerowała mu Gminna Biblioteka Publiczna w Korzennej i Stowarzyszenie Emerytów Leśnych „Konar”. Projekt sfinansowany był przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

Działania zaplanowane na 2023 r. to przede wszystkim kreatywne warsztaty tematyczne. Odbyły się:

- warsztaty „Biologiczne show”– cykl różnorodnych eksperymentów połączonych z ogromną dawką wiedzy i praktycznymi warsztatami m.in. zachwycający świat mikrokosmosu (obserwacje mikroskopowe oparte na mikroskopii ciemnego pola i świetle spolaryzowanym), jak być zero waste czyli jak produkować mniej odpadów, rozmawiamy o ochronie ptaków, jak zostawić stres w lesie czyli tzw. shirin yoku i wiele in.

- warsztaty uprecyklingu i downrecyklingu – uczestnicy mogli doświadczyć tego, jak dając nowe życie przedmiotom, czynimy je jeszcze bardziej atrakcyjnymi niż podczas ich pierwotnego użycia – na przykład zwiększając ich funkcjonalność czy nadając wartość estetyczną,

- warsztaty bio żywności– najsmaczniejsze warsztaty w całym naszym cyklu, były to praktyczne warsztaty kulinarne, przemycające sporo wiedzy, oparte na żywności pochodzącej od lokalnych producentów, promujące idee zdrowej, nieprzetworzonej żywności,

- warsztaty modelarskie połączone z architekturą krajobrazu – powstały bardzo ciekawe makiety przestrzenne, a celem zajęć było rozwijanie twórczego myślenia, uświadomienie zagrożeń ekologicznych, ale także inspiracji płynących z natury, kreowanie wrażliwości przestrzennej z jednoczesnym wykształceniem postawy odpowiedzialności obywatelskiej i ekologicznej.

-warsztaty tworzenia filmów poklatkowych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej – tu uczestnicy dowiedzieli się wielu nowych, ciekawych wiadomości m.in. tego, jak tworzyć animacje poklatkowe z pojedynczych zdjęć, jak stworzyć „ruchomy, animowany obiekt” względem nieruchomego tła, jakiej aplikacji użyć do animacji poklatkowych i in. Dzieci tworzyły postacie z klocków lego. Makiety (tła) wypracowały z materiałów wtórnych. Tematyka minifilmów była najróżniejsza i ogólnie odnosiła się do funkcjonowania w naszym środowisku. Aby zainspirować dzieci, zabieraliśmy je do Centrum Edukacji Ekologicznej.

W 2024 r. zaplanowano i zrealizowano z kolei szereg akcji podejmujących tematy ekologiczne i przyrodnicze:

- zaczęliśmy od akcji „Posprzątaj swój kawałek Beskidu”– była to ogólnodostępna akcja, polegająca na posprzątaniu wybranego terenu, a w zamian za udział w działaniu uczestnikom rozdaliśmy sadzonki krzewów, drzew, kwiatów. W akcję włączyły się całe rodziny, za co bardzo dziękujemy.

- spotkanie z eko-mentorem z naszego regionu – tym razem zawitaliśmy do właścicielki gospodarstwa agroturystycznego Chata za wsią, uczestnicy spotkania byli oczarowani, tym jak można przewartościować swoje życie i czerpać z natury, to co najlepsze, nie ingerując i nie szkodząc jej. Bardzo wartościowe spotkanie!

- najbardziej złożonym i czasochłonnym działaniem było utworzenie ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ POD NAZWĄ UROCZYSKO WIDOMIA – „Widomia” jest to ok. 100ha kompleks leśny na skraju Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej, w którym po dziś dzień zachowało się kilkanaście nawet 200-letnich drzew. Drzewa te zostały oznakowane i nazwane, ścieżka odsłonięta, naniesione zostały poszczególne lokalizacje za pomocą kodów QR, przeprowadzone zostały naprawy np. wiaty na trasie ścieżki, zamontowane tablice, został wydany ponadto folder z mapą, na której znajdziemy grę terenową i wszystkie niezbędne informacje do przebycia ścieżki, do czego niezmiernie zachęcamy.

- bardzo przyjemnym punktem był wyjazd edukacyjno-krajoznawczy – celem wycieczki był Pieniński Park Narodowy, wyjazd promował wartości przyrody, ciekawe przyrodniczo-kulturowe miejsca, a najbardziej do gustu przypadł uczestnikom spływ tratwami flisackimi i przepiękne widoki na Pieniny.

- na zakończenie działań zrealizowany został piknik – w czasie pikniku odbyło się mnóstwo działań edukacyjno-integracyjnych. Przewodnicy zrealizowali przejście ścieżką wraz z grą terenową, czas umilały nam animacje m.in. artystyczne z wykorzystaniem darów lasu, sportowe, sprawnościowe np. strzelanie z łuku, odbyły się mini wykłady ekologiczne, liczne konkursy wspólne świętowanie przy ognisku. Wszystko odbyło się w rodzinnej, przemiłej atmosferze.

Całości projektu przyświecał cel, aby zwiększyć świadomość młodych ludzi i ich rodzin w zakresie szeroko rozumianej ekologii i uwrażliwienie na tematy ochrony zasobów natury. A można to zrobić metodą „małych kroków”, które każdy z nas może wykonać i przyczynić się tym samym do ochrony i dbałości o swój region.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu „W poszukiwaniu ekologicznej równowagi”. Zachęcamy do zwiedzania ścieżki przyrodniczej „Uroczysko – Widomia”, zamieszczamy również do pobrania folder z mapą, który będzie pomocny w zwiedzaniu.

Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

Logo programu

Array

Dofinansowanie Biblioteka małopolski

Stulecie niepdległości Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodwowego Bibliteka narodowa Narodowy program rozwoju czytelnictwa Program rozwoju bibliotek Logo Instytut Książki

Polecamy

Bez-nazwy-1 baner_32
idź do początku strony