ładowanie
.

Leśna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna LAS PLEBAŃSKI w Lipnicy Wielkiej

Leśna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna – Lipnica Wielka

Wysokość n.p.m. – 350 – 400 m. Długość – ok. 1 km

Początek ścieżki to w zasadzie Kościół Parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Wędrówkę rozpoczynamy idąc wzdłuż młodnika sosnowego. Dochodzimy do wąwozu starej drogi łączącej dawniej wieś Jasienna z Lipnicą Wielką. Dalej droga się wypłaszcza i tu można spocząć na ławeczkach. Idąc dalej pod górę, na zakolu stoi kapliczka poświęcona św. Eustachemu – patronowi leśników i myśliwych oraz ponad stuletnia kapliczka nadrzewna. Na szczycie, u wylotu ścieżki  znajduje się miejsce, z którego rozciąga się piękny widok na Beskid Niski oraz w głębi także na Beskid Sądecki. W pobliżu napotkamy przygotowane miejsce ogniskowe z ławkami i paleniskiem. Z powrotem las można obejść od strony północnej podziwiając widok na Lipnicę i przez kręty wąwóz zejść w stronę kościoła.

Dlaczego ten las jest wyjątkowy? Otóż pokonując ścieżkę zobaczyć tu można prawie wszystkie naturalne gatunki drzew lasotwórczych charakterystyczne dla Pogórza Karpackiego. Będą to: dąb, buk, grab, jawor, jesion, lipa, osika, brzoza, dzika czereśnia, wiąz, wierzba, klon polny, jodła, sosna, modrzew, świerk oraz krzewy: bez czarny, tarnina, kalina, leszczyna, dereń, trzmielina, dzika róża i wiele innych. W runie leśnym spotkamy jeżynę, malinę, paprocie i mchy oraz duże bogactwo roślin leczniczych takich jak pokrzywa, dziurawiec, kopytnik, szczaw, rumianek. Ze świata zwierząt możemy spotkać: sarnę, zająca, lisa, borsuka, a z ptaków: bażanta, jarząbka, dzięcioły /czarnego, zielonego i pstrego/ wronę, kruka, srokę, sójkę, z ptaków śpiewających: kosa, ziębę słowika, sikorki, trznadla, mysikrólika, dzwońca, szczygła, gila i inne. Z owadów przykuwają uwagę: mrówki ćmawe, których mrowiska spotkamy przy ścieżce, liczne motyle dzienne i nocne (ćmy).

Kompleks leśny przez który wiedzie ścieżka jest własnością Parafii Lipnica Wielka, a jego wygląd i struktura zbliżone są do lasu naturalnego.

Warto przejść, zobaczyć, usłyszeć i powdychać …

Warunki przyrodnicze: Ścieżka w całości przebiega przez miejscowość Lipnica Wielka, która znajduje się  w obrębie gminy Korzenna, w odległości ok. 20 km na północny-wschód od Nowego Sącza w Małopolsce. Geograficznie, teren położony jest w północnej części łańcucha Karpat, w mezoregionie o nazwie Pogórze Rożnowskie. Skały znajdujące się w podłożu to powstałe w trzeciorzędzie, a później sfałdowane i wypiętrzone piaskowce, łupki i margle określane wspólnie nazwą flisz karpacki. Skutkiem takiej budowy geologicznej jest wyżynny charakter rzeźby terenu. Charakteryzuje się ona niewielkimi, spłaszczonymi wzniesieniami. Najwyższe ich partie sięgają około 520 m n.p.m. na granicy z Jasienną. Najniższy punkt ma ponad 300 m n.p.m., więc wysokości względne nie przekraczają 200 m. Typowo rolniczy charakter tego regionu potwierdzają szachownice pól  widoczne z punktów widokowych oznaczonych na ścieżce, rozciągające się pomiędzy lasami, które zajmują w Gminie Korzenna  nieco ponad 20% powierzchni. Cechą charakterystyczną dla pokrywy glebowej jest występowanie gleb brunatnych kwaśnych, i w mniejszym stopniu gleb bielicowych. Dominują gleby IV i V klasy bonitacyjnej. Klimat nie odbiega od dominującego w Polsce - umiarkowany przejściowy ciepły, średnia roczna temperatura około 80C, najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najchłodniejszym - styczeń. Rejon podgórski posiada większą ilość średniorocznych opadów deszczu, śniegu oraz silnych wiatrów w porównaniu do terenów nizinnych Polski. Osią miejscowości jest potok Lipniczanka, będący w dorzeczu Wisły i zlewisku Morza Bałtyckiego.

 

Pomysłodawcami powstania ścieżki są emerytowani leśnicy z Nadleśnictwa Stary Sącz oraz lokalni „zapaleńcy” ze Stowarzyszenia NA RÓWNI, którym na sercu leży ich „mała ojczyzna”.

Projekt budowy ścieżki został dofinansowany przez Fundację ORLEN w ramach konkursu

 „Moje miejsce na ziemi”. Kwota dofinansowania -  15 tys. zł

Logo Fundacji Orlen

Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN

Dofinansowanie Biblioteka małopolski

Stulecie niepdległości Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodwowego Bibliteka narodowa Narodowy program rozwoju czytelnictwa Program rozwoju bibliotek Logo Instytut Książki

Polecamy

Bez-nazwy-1 baner_32
Zamknij
idź do początku strony